Wędrówki górskie a bezpieczeństwo – o czym należy pamiętać?

Redakcja

15 kwietnia, 2024

Wyjazd w góry to spore przedsięwzięcie, które wymaga odpowiednich przygotowań. Większość działań ma na celu zminimalizowanie ryzyka wystąpienia nieprzewidzianych sytuacji, będących bezpośrednią przyczyną zagrożenia życia i zdrowia, a także obniżenia komfortu całej wyprawy. Sprawdź, o jakich aspektach nie wolno zapomnieć, planując urlop w górach!

Jak zaplanować trasy trekkingów?

Udany wyjazd w góry to taki, który pozwala nie tylko wypocząć na łonie natury, ale też oczywiście wrócić bezpiecznie do domu. Z tego właśnie powodu sam etap planowania odgrywa kluczową rolę, ponieważ wybór poziomu trudności tras i terminu wyjazdu oraz dostosowanie wyposażenia plecaka do warunków na szlaku stanowią podstawę uniknięcia niebezpiecznych przygód po drodze. Decydując się na wkroczenie na konkretną trasę, warto znać jej charakterystykę, potencjalne odcinki z ekspozycją oraz przewidywalną długość. Wiedza ta pozwala podejmować właściwe decyzje na trasie, ponieważ szybko zmieniające się warunki pogodowe lub nagła utrata energii w przypadku nieumiejętnego rozłożenia swoich sił to najczęstsze powody do wzywania ratowników. Planowanie jest również istotne z innego powodu – znając specyfikę konkretnego terenu, prawdopodobieństwo przypadkowego zboczenia ze szlaku i zabłądzenia jest znacznie mniejsze.

jak-zaplanowac-trasy-trekkingow

Bezpieczne góry to dobrze wyposażony plecak!

Akcesoria noszone na plecach są w warunkach wysokogórskich jedynymi przedmiotami, które mogą być wykorzystane w sytuacji zagrożenia życia. Górski plecak powinien być nie tylko przestrzenią do przechowywania kurtek, zapasu wody lub dodatkowego ekwipunku, takiego jak aparat fotograficzny lub buty wspinaczkowe. Kilkadziesiąt litrów pojemności plecaka bez problemu wystarczy, aby zabrać ze sobą także latarkę, mapę tradycyjną, multitool, zapalniczkę oraz apteczkę. Przedmioty tego typu okazują się być nieocenione w sytuacjach kryzysowych, dlatego zawsze warto je mieć pod ręką – nawet wówczas, gdy poprzednie kilkadziesiąt wyjazdów górskich obyło się bez potrzeby skorzystania z nich (zawsze może przecież wydarzyć się ten „pierwszy raz”). Współczesne standardy w ratownictwie medycznym wskazują również, że niezwykle przydatne jest umieszczenie na swoim telefonie komórkowym naklejki z wydrukowanym skrótem „ICE” (In Case of Emergency) oraz numerem kontaktowym bliskiej osoby. Takie działanie znacząco ułatwia koordynację działań w przypadku konieczności udzielenia pierwszej pomocy.

bezpieczne-gory-to-dobrze-wyposazony-plecak

Zdrowy rozsądek – tego nie można kupić

Nowoczesne plecaki w góry pozwalają zabrać na szlak niemalże każdy najważniejszy przedmiot codziennego użytku, jednak kluczowym aspektem jest rozsądne zachowanie w górach. Spożywanie alkoholu podczas wędrówki, zbaczanie ze szlaku, wybieranie nieoznakowanych skrótów oraz przeszacowywanie swoich zdolności kondycyjnych to najczęstsze przyczyny zaistnienia w górach niebezpieczeństwa. Decydując się na trekking po najwyższych partiach Tatr, nie jest możliwe w pełni skuteczne przewidzenie warunków pogodowych. Inaczej jest z samym zachowaniem podróżnych, które zależy tylko od osób zainteresowanych. Nieustanne rozmyślanie o konsekwencjach wypadku w górach nie powinno rzecz jasna przyświecać turystom, jednak świadomość potencjalnego ryzyka daje do myślenia nawet wówczas, gdy celem jest wejście na oblegany przez turystów Giewont. Szacunek do potęgi gór to zdecydowanie najlepsze działanie prewencyjne, którego nie zastąpi profesjonalny sprzęt outdoorowy!

Artykuł promocyjny.