Szczepienia dla podróżujących do egzotycznych krajów – Poradnik

Redakcja

8 kwietnia, 2024

Sezon letnich wyjazdów już niedługo się zacznie. Osoby, które cały rok pracowały w pocie czoła, będą mogły pozwolić sobie na wakacje marzeń. Coraz częściej jednak wybieramy nie bliskie kierunki w Europie takie, jak Włochy, Hiszpania czy Portugalia, a dalekie egzotyczne krainy takie, jak Wietnam, Tajlandia, Bali a nawet Zanzibar czy Guadelupa. Jednak wybierając się w tak egzotyczne miejsce należy pamiętać o obowiązku szczepień. Choroby tropikalne często mają bardzo poważny przebieg.

  1. Dlaczego warto wybrać się na wakacje do egzotycznych krajów?
  2. Szczepienia dla podróżujących do Tajlandii i nie tylko?
  3. Szczepienia obowiązkowe – bez czego nie pojedziesz do egzotycznych krajów?
  4. Szczepienia zalecane – czy warto robić sobie dodatkowe szczepienia?
  5. Gdzie dowiedzieć się więcej na temat szczepień do krajów egzotycznych?

Dlaczego warto wybrać się na wakacje do egzotycznych krajów?

Pracując ciężko przez cały rok z pewnością w trakcie wakacji chce się odpocząć i zrelaksować a nawet całkowicie zresetować przed kolejnym rokiem pracy. Idealnie do tego celu nadają się kierunki egzotyczne takie, jak Tajlandia, Wietnam czy Indonezja (w której archipelagu znajduje się wyspa Bali). To właśnie tam można poznać kulturę całkowicie odmienną od naszej. To tam można skosztować wybornych specjałów (szczególnie Tajlandia jest znana ze swojej wyjątkowej kuchni). Można zobaczyć piękne widoki, cieszyć się upalną pogodą i leżeć nad brzegiem oceanu czy morza.

Szczepienia dla podróżujących do Tajlandii i nie tylko?

W krajach egzotycznych można złapać choroby, które są nieznane na szerokości geograficznej, na której znajduje się Polska czy nawet cała Europa. W Tajlandii można zarazić się chociażby takimi chorobami, jak denga czyli gorączka krwotoczna, malaria, japońskie zapalenie mózgu, chikungunya, schistosomatoza czy leiszmanioza.

Szczepienia obowiązkowe – bez czego nie pojedziesz do egzotycznych krajów?

Jeżeli chodzi o to, jaka lista szczepień do tajlandii obowiązuje i bez jakich szczepień nie pojedziesz do tego kraju, to tutaj czeka cię niespodzianka – Tajlandia nie wymaga żadnych szczepień, chociaż przezorny zawsze ubezpieczony. Jeżeli jednak jedziesz w inne rejony, do innych egzotycznych krajów (np. do niektórych krajów Afryki i Ameryki Południowej) to będziesz musiał wykonać szczepienia przeciwko żółtej gorączce. Co więcej uodparnianie na tę chorobę trzeba zacząć z odpowiednim wyprzedzeniem – nawet do 8 tygodni przed wyjazdem!

Szczepienia zalecane – czy warto robić sobie dodatkowe szczepienia?

To, że do jakiegoś kraju nie trzeba robić obowiązkowych szczepień, nie oznacza że nie są dostępne szczepienia dodatkowe, dla chętnych. Lekarz medycyny podróży może doradzić ci jakie szczepienia warto wykonać jadąc do konkretnego kraju. Być może będzie lepiej jeżeli zabezpieczysz się na kleszczowe zapalenie mózgu, wirusowe zapalenie wątroby typu B czy też japońskie zapalenie mózgu. Zalecane szczepienia ochronne dla każdego mogą być inne – podczas wywiadu lekarz zapyta cię o przebyte choroby zakaźne i schorzenia przewlekłe.

Gdzie dowiedzieć się więcej na temat szczepień do krajów egzotycznych?

Więcej na temat szczepień potrzebnych do krajów egzotycznych można dowiedzieć się na stronie https://wakacyjnapolisa.pl/poradnik/wietnam-szczepienia/. Dowiesz się tam, na przykładzie Wietnamu, jakie choroby stanowią zagrożenie w regionie, jaki panuje tam klimat a co za tym idzie, jakie szczepienia musisz bezwzględnie wykonać zanim polecisz do tego kraju. Przed wyjazdem warto więc dowiedzieć się czegoś więcej na temat kraju, do którego lecisz.

Artykuł partnera.