Jaki język jest najłatwiejszy do nauki?

Redakcja

18 października, 2024

Na łatwość uczenia się języka obcego wpływa kilka czynników. Mowa tu przede wszystkim o języku ojczystym osoby uczącej się, jej predyspozycjach do nauki języków obcych czy chociażby skomplikowaniu poszczególnych języków. Znaczącą rolę odgrywają także rodzaj alfabetu, zasady ortografii i gramatyki czy fonetyka. Które języki uchodzą zatem za najłatwiejsze do nauki dla Polaków?

Czy najpopularniejszy język znaczy najłatwiejszy?

Z pewnością wiele osób, które chcą się nauczyć nowego języka obcego, zadaje sobie to pytanie. W pewnym sensie łatwe języki do nauki to te, które należą do tych najpopularniejszych na świecie. Skąd takie powiązanie? Z popularnymi językami spotykamy się niemal na okrągło. Przykładem może być język angielski, który obecny jest właściwie wszędzie. I właśnie im częściej mamy do czynienia z jakimś językiem, tym łatwiej kojarzymy słowa, zwroty, osłuchujemy się z akcentem i wymową.

Czy język angielski jest najłatwiejszy do nauki dla Polaków?

Za pomocą języka angielskiego można porozumiewać się w zasadzie z ludźmi z całego świata. Jest on także relatywnie łatwy do nauki. Ma proste, logiczne i dobrze uporządkowane zasady gramatyczne. Co więcej, ma ograniczoną liczbę przypadków i brak rodzajników określających rodzaj żeński, męski i nijaki, a w codziennym użytku przeważają krótkie słowa o prostej wymowie.

Powszechność angielskiego sprawia, że podświadomie przyswajamy zapis czy brzmienie wielu wyrazów. Ponadto popularność języka przekłada się na dostępność materiałów edukacyjnych. Aktualnie bez problemu można mieć dostęp do wielu ciekawych materiałów do nauki, takich jak aplikacja Taalhammer, o której więcej możesz przeczytać na https://www.taalhammer.com/pl/.

To nowoczesna aplikacja, z której możesz korzystać zarówno na komputerze, jak i smartfonie, pozwalająca na szybsze osiągnięcie zamierzonego poziomu znajomości języka obcego. Z pomocą aplikacji Taalhammer możesz ćwiczyć rozumienie ze słuchu oraz wykorzystywać zaawansowane algorytmy powtórek i sztucznej inteligencji. Regularny trening i nauka zwrotów oraz pełnych zdań pozwoli Ci nauczyć się płynnie i samodzielnie budować zdania, a także wykorzystywać najważniejsze zwroty w codziennych sytuacjach.

Inne proste języki obce do nauki

Z wielu względów naukę języków obcych warto rozpocząć od języka angielskiego. Na co zwrócić uwagę w dalszej kolejności? Jaki inny język obcy jest najłatwiejszy? Dla Polaków łatwe będą języki z tej samej rodziny językowej. Polski należy do języków słowiańskich – tak samo jak język czeski, ukraiński, rosyjski czy bułgarski. Mają one wiele wspólnych elementów gramatycznych i leksykalnych. Wiele słów brzmi tak samo lub podobnie, co również przekłada się na łatwość przyswajania nowego słownictwa.

Co z językami z innych rodzin językowych? Tutaj warto zwrócić uwagę na język włoski czy język hiszpański. Język włoski w dużej mierze wywodzi się z języka łacińskiego – to zdecydowane ułatwienie dla kogoś, kto uczył się kiedyś łaciny. Ponadto wiele włoskich słów ma takie samo pochodzenie jak angielskie wyrazy, a wymowa jest intuicyjna i bardzo dźwięczna. W języku hiszpańskim słowa czyta się tak samo, jak się pisze, a wiele zwrotów ma także łaciński źródłosłów. Warto też wiedzieć, że język hiszpański plasuje się na czwartym miejscu wśród najpopularniejszych języków na świecie, co również może być zachętą do nauki właśnie tego języka obcego.

 

Materiał partnera.