Bagaż w czasie podróży narażony jest na zniszczenia. Wpływa na to zbyt duże obciążenie torby poprzez upychanie jej po brzegi, ale nie tylko. Szczególnie dotyczy to walizek, które oddaje się jako bagaż rejestrowany. Transportowane na taśmie, wrzucane na wózek, przerzucane z kąta w kąt, są bardzo narażone na uszkodzenie. Czy da się zabezpieczyć walizkę na podróż? Jak najbardziej! Wystarczą odpowiednie akcesoria podróżne.
Spis treści
Pokrowiec na walizkę
Często na lotniskach widuje się walizki owinięte folią typu stretch. Po co się jej używa? Przede wszystkim takie owinięcie ma zapobiec otwarciu się bagażu i wysypaniu zawartości w przypadku rozszczelnienia się suwaków. Kolejną kwestią jest ochrona powierzchni przed zadrapaniem, wgnieceniem i odpryskami. Niestety, jest to rozwiązanie, które zwykle działa tylko w jedną stronę. Jest też problematyczne, gdy chce się coś wyjąć z bagażu jeszcze na lotnisku. Nie mówiąc o tym, że celnicy mogą rozerwać taką osłonę. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest elastyczny pokrowiec na walizkę. Naciągnięty na bagaż chroni jego wierzchołki oraz całą powierzchnię. Pokrowiec delikatnie ściąga walizkę, co zapobiega mocnemu naciskowi spakowanych rzeczy na suwaki. Co więcej, po zdjęciu nie zajmuje wiele miejsca.
Wybierając pokrowiec na walizkę, warto postawić na taki w nietuzinkowy wzór. To ułatwi identyfikację bagażu na taśmie. Ważne jest też to, by pokrowiec na walizkę na kółkach miał otwór na rączkę teleskopową oraz na boczny uchwyt, gdyż to na nim obsługa lotniska najczęściej umieszcza naklejkę z biletem.
Kłódka do walizki
Wiele walizek posiada wbudowany zamek na szyfr, w którym umieszcza się końcówki suwaka. Jest to rozwiązanie, które pozwala zabezpieczyć bagaż przed dostępem do środka niepowołanych osób. Zapobiega także samoistnemu rozsuwaniu się suwaka.
Jeśli jednak Twoja walizka nie jest wyposażona w zamek na szyfr, wówczas warto kupić kłódkę. Z reguły suwaki mają specjalne oczka, które zazębiają się w dwubiegowym zamku, tak by dało się je spiąć.
Szukając kłódki szyfrowej do walizki, warto rozejrzeć się za taką z międzynarodowym standardem zabezpieczania bagażu TSA. Dlaczego to ważne? W niektórych krajach celnicy mogą przeglądać zawartość bagażu. Kłódka TSA pozwala im skontrolować walizkę bez uszkadzania zamka. Postaw na nią, szczególnie jeśli wybierasz się do USA, Kanady, Australii lub Japonii.
Szyfr w kłódce najczęściej ustawia się samodzielnie, aby możliwe było łatwiejsze zapamiętanie cyfr. Czy lepsza jest kłódka na klucz? Niekoniecznie – jest tak mały, że łatwo go zgubić.
Oczywiście nie jest to zabezpieczenie nie do pokonania, szczególnie jeśli złodziej jest wyposażony w nóż lub inne ostre narzędzie. Na pewno jednak zapobiega rozsuwaniu się suwaka i zabezpiecza bagaż na lotnisku przed dostępem osób trzecich.
Kłódka do bagażu OCHNIK AW-001-0009-51 (W24) z zamkiem TSA
Pas zabezpieczający walizkę
Tak jak folia stretch i pokrowiec na walizkę mają za zadanie zapobiegać jej przypadkowemu otwarciu, tak świetnie w tej roli sprawdza się pas. Najczęściej wykonany jest z wytrzymałego, odpornego na rozciąganie nylonu. Pas zabezpieczający walizkę ma regulowaną długość, dzięki czemu można go dopasować do każdej wielkości bagażu. Co więcej, można go zamocować poziomo lub pionowo. Do wyboru są pasy zabezpieczające walizkę zapinane wyłącznie na klamrę, jak i takie, które dodatkowo są wyposażone w zamek szyfrowy. Tutaj podobnie jak w przypadku kłódki do walizki warto postawić na zamek TSA. Nie ma jednak co mnożyć zabezpieczeń. Jeśli walizka posiada wbudowany zamek szyfrujący lub będzie spięta kłódką, nie ma potrzeby oplatać ją pasem z szyfrem. Szczególnie że taki więcej waży, a podczas nadawania bagażu często każdy gram ma znaczenie. Czy pas zastąpi pokrowiec? Niestety nie. Warto zastosować oba rozwiązania, szczególnie gdy nadaje się bagaż rejestrowany o znacznej wadze i wielkości.
Identyfikator do bagażu
Walizki, które nadaje się jako bagaż rejestrowany, znikają nam z oczu. Bywa, że w wyniku transportowania ich na taśmociągu lub przerzucania przez obsługę odrywa się rączka, na której znajduje się bilet z danymi. Choć obsługa często dokłada naklejkę, może się zdarzyć, że będzie trudno zweryfikować, do kogo należy walizka.
Zdarza się, że gdy tym samym samolotem lecą pasażerowie z identycznym bagażem, dochodzi do pomyłki. Można się przed tym ochronić, podpisując walizkę. Niektóre modele mają wbudowany identyfikator, częściej jednak konieczne jest dokupienie specjalnej tabliczki z miejscem na dane. Warto wybrać taki identyfikator, który ma oryginalny kształt lub kolor. To pozwoli na szybkie rozpoznanie bagażu. Dobrze, aby identyfikator był wodoodporny, aby po wypełnieniu nie ścierał się atrament. Powinien też mieć pasek umożliwiający umieszczenie go na górnej rączce walizki.
Identyfikator do bagażu OCHNIK AW-001-0017-17 (W24) z geometrycznym wzorem
Waga do bagażu
Choć waga bezpośrednio nie zabezpiecza walizki, to jednak ma znaczenie. Przede wszystkim pomaga zapobiec przeładowaniu bagażu. Dzięki dokładnej wadze nie tylko zmieścisz się w wymaganiach przewoźnika, ale też unikniesz ryzyka przeciążenia walizki. Choć kusi, by wypełnić ją po brzegi, bo ciągnie się ją na kółkach, to jednak zbyt przepełniona walizka jest bardziej narażona na zniszczenia. Warto więc spośród akcesoriów podróżnych dobrać wagę do bagażu.
Zabezpieczenie walizki na czas podróży jest bardzo ważne. Dzięki temu można ochronić przed zniszczeniem nie tylko sam bagaż, ale również jego zawartość.
Artykuł sponsorowany.