Jak przygotować się do wycieczki objazdowej – zbiór praktycznych porad

Redakcja

25 listopada, 2024

Organizowane przez biura podróży wycieczki objazdowe mają duże grono zwolenników i cieszą się powodzeniem wśród osób lubiących intensywne zwiedzanie. Podczas takiego wyjazdu uczestnicy mają okazję w relatywnie krótkim czasie obejrzeć wiele atrakcji, nie martwiąc się o aspekty takie jak przejazdy, rezerwowanie noclegów czy wejść do obiektów biletowanych.

Objazdowe wycieczki autokarem rządzą się jednak swoimi prawami, które warto wziąć pod uwagę, przygotowując się do tej formy wypoczynku. Szczególnie osoby planujące pierwszą w życiu „objazdówkę” powinny zapoznać się z kilkoma ważnymi wskazówkami, aby podróż przebiegała komfortowo i bez przykrych niespodzianek.

Wycieczki objazdowe — w co się spakować?

Zanim zaczniemy się pakować, musimy zdecydować, w czym będziemy przewozić nasz ekwipunek. Trzeba pamiętać, że w czasie wycieczki objazdowej z jednej strony musimy mieć ze sobą dużo rzeczy, z drugiej jednak — na ogół przewoźnicy narzucają pewne ograniczenia co do wielkości bagażu. Prócz wytycznych biura podróży lub firmy przewozowej, dobrze jest uwzględnić takie kryteria jak czas trwania wycieczki, zaplanowane odcinki przejść na piechotę czy ochrona delikatnych przedmiotów.

Walizka, najlepiej na kółkach, to dobry wybór na dłuższe trasy, jest bowiem zwykle bardziej pojemna, niż plecak. Dodatkowo jej sztywna konstrukcja lepiej zabezpiecza zawartość, co okazuje się szczególnie istotne podczas wycieczek autokarem, kiedy to bagaże nierzadko układane są w luku jeden na drugim. Zazwyczaj też w walizce udaje się utrzymać względny porządek, dzięki czemu przewożone ubrania mniej się gniotą.

Niezależnie od tego, czy jako główny bagaż wybierzemy walizkę, czy duży plecak, z całą pewnością warto też zabrać plecak mniejszy, który będzie przydatny zarówno podczas długich godzin w autokarze, jak i w czasie spacerów po zwiedzanych miejscowościach.

Co powinno się znaleźć w głównym bagażu

Wycieczkowi “starzy wyjadacze” mają opracowaną listę rzeczy do zabrania, którą jedynie modyfikują w zależności od kierunku podróży. Jednak ktoś, kto po raz pierwszy wybiera się na wycieczkę objazdową organizowaną przez biuro podróży, może czuć się nieco zagubiony. Szczególnie onieśmielające mogą być wycieczki za granicę – często nie wiemy, czy należy przygotować się do nich tak samo, jak do tych krajowych. Spokojnie, to nie takie trudne!

W głównym bagażu koniecznie muszą znaleźć się:

  • odzież „bazowa”, czyli bielizna w takiej liczbie, aby mieć czysty komplet na każdy dzień (pranie na ogół nie wchodzi w grę), odpowiedni zapas T-shirtów, spodni (lub ewentualnie spódnic i sukienek), okrycie wierzchnie;

  • odzież związana z kierunkiem podróży, panującym na miejscu klimatem i planowaną aktywnością, np. przewiewna garderoba na wyjazd do cieplejszych krajów, kurtka, szalik i czapka w przypadku wycieczki w okresie zimowym, ubrania zakrywające ramiona i nogi, jeżeli planowane są wizyty w miejscach kultu religijnego itp.;

  • minimum dwie pary wygodnych butów typu sneakersy oraz oczywiście klapki pod prysznic;

  • używane na co dzień kosmetyki, najlepiej w niewielkich pojemnościach, dobrze zabezpieczone przed rozlaniem (można także wziąć na wszelki wypadek mały ręcznik, aczkolwiek w hotelach zwykle nie bywa potrzebny);

  • przyjmowane stale leki i medykamenty na drobne dolegliwości, jak rozstrój żołądka czy ból gardła;

  • większa elektronika, np. tablet oraz ewentualnie przejściówki do gniazdek.

Co z bagażem podręcznym na czas wycieczki autokarem?

Mały plecak to nasz najważniejszy towarzysz w czasie wycieczki objazdowej. Przydaje się zarówno podczas przejazdów autokarem z miejsca na miejsce, jak i wówczas, gdy spacerujemy po zwiedzanym mieście lub przemieszczamy się pieszo między poszczególnymi zabytkami. Powinno zmieścić się w nim wszystko, co może nam się przydać w trakcie intensywnego, pełnego atrakcji dnia.

Oto lista przedmiotów, które pozwolą nam komfortowo i bezpiecznie spędzić cały dzień z dala od zamkniętej w luku bagażowym walizki:

  1. Minimum półlitrowa butelka z wodą — warto korzystać z butelek filtrujących, trzeba jednak dowiedzieć się, czy w danym miejscu woda kranowa nadaje się do spożycia po przefiltrowaniu.

  2. Drobne przekąski dla podtrzymania energii: znakomicie sprawdzają się orzechy, pełnoziarniste batony czy herbatniki w małych opakowaniach.

  3. Chusteczki higieniczne plus antybakteryjne do dłoni.

  4. Tabletki od bólu głowy, plastry.

  5. Dokumenty, karta płatnicza, niewielka ilość gotówki, zapisany na kartce kontakt do pilota wycieczki.

  6. Power bank, telefon, aparat fotograficzny.

  7. Okulary przeciwsłoneczne, krem z filtrem UV, nakrycie głowy.

  8. Dodatkowe ubranie w razie ochłodzenia, np. bluza, lekka kurtka.

Jak się nie nudzić podczas długiej drogi?

Ostatnia kwestia, często bagatelizowana, lecz wcale nie mało ważna, to rozrywka na podróż. Godzina czy półtorej w autokarze to niewielki problem, gorzej jest, jeżeli przejazd trwa 3-4 godziny lub dłużej. Co można włożyć do podręcznego bagażu, aby nie spędzić całej drogi, przeglądając filmiki w internecie?

Z pewnością warto spakować dobrą książkę lub — jeszcze lepiej — czytnik e-booków, z wgranymi różnymi pozycjami. Obowiązkowym elementem ekwipunku są też słuchawki, które pozwolą słuchać własnej muzyki albo obejrzeć film na tablecie. Małe magnetyczne gry (szachy, warcaby) przydadzą się, szczególnie jeśli podróżujemy z dzieckiem. Osoby, które preferują sen jako sposób na dłuższą drogę, powinny zaopatrzyć się w poduszkę turystyczną (tzw. rogal), która pozwoli na wygodny wypoczynek nawet w pozycji siedzącej.

Artykuł sponsorowany.