Wędrowanie po górach jest najprzyjemniejsze wtedy, gdy nie spotykamy na szlaku zbyt wiele osób. O to jednak nie wszędzie jest tak samo łatwo. Na szczęście są w Beskidach malownicze szlaki, które turyści wybierają raczej rzadko. Zapraszamy na wędrówkę sam na sam z własnymi myślami. Na tych szlakach to możliwe.
Spis treści
Czarny szlak z Bystrej do Szczyrku
Zarówno Bystrej, jak i Szczyrku stałym bywalcom Beskidów nie trzeba przedstawiać. Początkującym podpowiemy, że to miejscowości bardzo dobrze przygotowane na przyjęcie letników, ale wolne od atmosfery wielkich kurortów. Tu można liczyć na naprawdę komfortowy wypoczynek. Luksusowe apartamenty są dostępne między innymi na portalu Dream Apart.
Czarny szlak z Bystrej do Szczyrku ma niespełna 8 km, a na jego pokonanie trzeba zarezerwować około trzech godzin. Co w nim takiego wyjątkowego? Ano to, że nie prowadzi przez żaden szczyt, więc jest bardzo rzadko wybierany. Można tu cieszyć się wyjątkowymi widokami, których nikt nie zasłania. Stali bywalcy czarnego szlaku lubią go pokonywać samotnie, ale można wybrać się na wędrówkę w gronie rodzinnym i też będzie przyjemnie.
Żółty szlak z Wisły na Trzy Kopce Wiślańskie
O Wiśle słyszał każdy – wszak to rodzinne miasto Adama Małysza. Można nie być kibicem skoków narciarskich, ale od tej wiedzy nie da się uciec. A kto chce odpocząć w Wiśle, powinien zerknąć na stronę: https://www.dreamapart.pl/wisla.
Sama Wisła ma mnóstwo atrakcji zarówno dla małych, jak i dla dużych. Latem przybywają tu chętnie rowerzyści, zimą narciarze.
Żółty szlak z Wisły na Trzy Kopce Wiślańskie ma 9 km, ale jest na tyle łagodny, że można się na niego wybrać nawet z kilkuletnimi dziećmi. Wiedzie przez malownicze tereny, częściowo zalesione. Na spacer trzeba liczyć około trzech godzin. Większość szlaku prowadzi szerokimi, ubitymi drogami, częściowo przez las. Jest wiele okazji do zrobienia pięknych zdjęć pamiątkowych.
Żółty szlak z Ustronia na Polanę Budzin
Kolejny żółty szlak, który nie jest oblegany przez turystów. Tym razem wyruszamy z Ustronia i kierujemy się ku Polanie Budzin. Do przebycia jest 7 km, a na wędrówkę trzeba przeznaczyć około trzech godzin. Nagrodą będzie bajeczny widok na Beskidy, który na pewno zostanie utrwalony na wielu zdjęciach.
Trasa nadaje się także do pokonania rowerem. Jej zaletą jest niski poziom trudności, chociaż droga w dużej mierze prowadzi pod górę. Jednak widuje się tam nie tylko dorosłych, ale i dzieci, trzeba więc założyć, że każdy, kto ma potrzebę samotnej wędrówki po górach, spokojnie da radę żółty szlak pokonać.
Szlak czerwony z Ustronia na Wielką Czantorię
Wielka Czantoria to dość popularny szczyt w Beskidach. Na pewno wpływa na to fakt, iż można nań wjechać wyciągiem. Jednak chętnych do pokonania blisko 12 km pod górę nie ma zbyt wielu, dlatego na szlaku jest dość pusto. Kto chce zostać sam na sam ze swoimi myślami, na pewno będzie usatysfakcjonowany.
Szlak nie jest trudny, da się go pokonać nawet z wózkiem dziecięcym, ale też nie będzie to spacer po przełęczach, w końcu wchodzimy na szczyt! W bonusie po drodze można zerknąć na wodospad i dać się oczarować lasom liściastym rosnącym na stokach Wielkiej Czantorii. Trasa częściowo prowadzi przez Rezerwat Przyrody „Czantoria”, co powinno być dodatkową zachętą dla niezdecydowanych.
Powyższe szlaki to oczywiście tylko przykłady. W Beskidach jest wiele dróg, na które ludzie zapuszczają się stosunkowo rzadko. W tych górach naprawdę można odpocząć.
Artykuł sponsorowany.