Pakowanie bagażu przed wylotem na urlop sprawia wielu turystom nie lada kłopot. Albo o czymś zapominają, albo z trudem mieszczą wakacyjny ekwipunek w torbie podróżnej. Czasami wnoszą na pokład samolotu dodatkowy bagaż i nie zawsze stosują do wewnętrznych procedur linii lotniczych. Warto zapoznać się z zasadami, by nie ponosić dodatkowych kosztów i zaoszczędzić sobie nerwów na odprawie. Co zatem wolno mieć ze sobą w trakcie podróży?
Spis treści
Jakie są dopuszczalne wymiary torby podróżnej?
Linie lotnicze przyzwalają na wnoszenie na pokład samolotu niewielkiego bagażu. Co do zasady powinien on mieścić się pod siedzeniem sąsiadującego fotela pasażerskiego. Jego proporcje ustalane są różnie przez różne linie lotnicze, ale istnieją pewne uniwersalne wymiary, których warto się trzymać. Przyjmuje się, że dozwolony bagaż powinien mieć wymiary 50 x 40 x 20 cm i ważyć średnio do 10 kg. Czasami plecak odpowiada tym standardom pod kątem rozmiarów, ale jest nieco cięższy. Czy to problem? Regulamin to regulamin, ale większość linii lotniczych umożliwia pasażerom wykupienie dodatkowego bagażu kabinowego. Droższe klasy lotów, takie jak klasa biznesowa lub pierwsza, umożliwiają wniesienie na pokład cięższych walizek lub toreb. Należy jednak zawsze pamiętać o tym, że każdy nadbagaż jest dodatkowo płatny.
Co wolno wnieść na pokład w plecaku podróżnym?
Wymiary plecaka turystycznego to nie jedyna kwestia, która obłożona jest limitem w trakcie podróży. To samo powiedzieć można o jego zawartości. Bagaż podręczny docelowo powinien spełniać jedno konkretne zadanie, a mianowicie zaspokajać potrzeby pasażerów w trakcie lotu. Przeważnie są to jedzenie i napoje, które również są regulaminowo limitowane. W przypadku napojów mowa o opakowaniach do 100 ml. Dotyczy to również napojów wyskokowych. Do plecaka podręcznego można też wrzucić przyrządy do pomiarów medycznych, takie jak ciśnieniomierz i aparat do mierzenia poziomu cukru w przypadku diabetyków.
Zawartość klasycznego bagażu podręcznego obejmuje również kosmetyki. Dzięki temu można się odświeżyć w dowolnym momencie w trakcie podróży i nie czekać specjalnie na zameldowanie w hotelu. Ich obecność w torbie to żaden problem, ale warto trzymać je w przezroczystej folii. Na pokład samolotu wolno również wnieść ubrania. Bluzy męskie trzeba spakować tak, aby wszystkie elementy bagażu zmieściły się w plecaku, a całość asortymentu podręcznego nie przekraczała określonej wagi. Przeważnie ubrania zwija się w rulon i kładzie na spodzie plecaka.
Czego nie wolno wnosić na pokład samolotu?
Jeśli rzucić okiem, chociażby i pobieżnie, na listę przedmiotów, których nie powinno się wrzucać do torby podróżnej i zabierać ze sobą na pokład, to w zasadzie można pokiwać głową ze zrozumieniem. Są to na ogół przedmioty mogące stwarzać niebezpieczeństwo dla współpasażerów. Nie powinno się zabierać ze sobą żadnej broni ani ostrych przedmiotów, takich jak nóż czy scyzoryk, ale także cążki do paznokci czy druty do dziergania.
Przedmioty łatwopalne, takie jak aerozole czy zapałki też nie wchodzą w grę, jeśli chodzi o transport drogą powietrzną. Linie lotnicze podchodzą do tych zakazów restrykcyjnie, więc lepiej nie fundować sobie nieprzyjemności na odprawie. Wspomniany już alkohol jest objęty limitem 100 ml i nie powinien przekraczać stężenia 70%. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku produktów zakupionych w strefie bezcłowej, ale zasady ich przewozu warto sprawdzić w regulaminie konkretnej firmy, z której usług korzystamy. Jeśli turysta na zagranicznych wojażach nabędzie tam butelkę dobrego trunku i wrzuci ją do torby podręcznej, może podlegać dodatkowej opłacie.
Artykuł gościnny.