Aplikacje przewozowe czy taxi? Którą opcję wybrać na wakacjach?

Redakcja

5 lutego, 2024
Podczas wakacji niekoniecznie mamy ochotę poruszać się własnym samochodem. Doskonałą alternatywą jest komunikacja zastępcza, jednak niekoniecznie musimy wybierać autobusy czy tramwaje. Zdecydowanie wygodniejsza jest taksówka bądź uber. Tutaj pojawia się pytanie – jaka opcja jest bardziej korzystna podczas wakacji i na którą warto się zdecydować?

Taksówka czy uber – co warto wybrać?

Zacznijmy od tego, czy lepiej wybrać uber czy taxi. Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Warto zwrócić uwagę na sposób zamawiania. W przypadku ubera usługę zamawia się za pomocą aplikacji. Oczywiście aplikacje przewozowe są bezpłatne i intuicyjne w obsłudze. Natomiast taxi najczęściej zamawia się poprzez wykonanie telefonu do centrali. W kolejnym etapie podaje się dyspozytorowi swoją aktualną lokalizację. Istnieje też możliwość zadzwonienia bezpośrednio do kierowcy. Na pewno wygodniejsze wydaje się zamawianie przez apkę. Natomiast w przypadku taksówek problemem może być fakt, że dodzwonienie się do sieci taxi w godzinach szczytu często jest utrudnione bądź trzeba poczekać w kolejce na swoją kolej. Warto jeszcze wziąć pod uwagę ceny przejazdu, w końcu wiele osób zwraca uwagę właśnie na koszty. I tutaj przewagę ma uber. Otóż oferuje on bardzo niskie ceny. Za 1 przejechany kilometr najczęściej trzeba zapłacić od 1,3 do 1,5 zł. Dodatkowo ponosi się opłatę za każdą minutę przejazdu, co oscyluje na poziomie 0,25 zł. Nieco droższe są taksówki, a mianowicie tutaj za 1 km trzeba ponieść koszt od 1,8 do 4 zł. Pamiętajcie o opłacie minimalnej, która w przypadku ubera wynosi 10 zł, natomiast w przypadku taxi od 5 do 10 zł. Za obydwa przewozy można płacić kartą.

Bezpieczeństwo jest najważniejsze – co wybrać: taxi czy uber?

Zasadniczo nie cena powinna być głównym kryterium wyboru środka transportu podczas wakacji, lecz bezpieczeństwo. Zarówno uber, jak i taxi uznawane są za bezpieczne, jednak do przypadków molestowania najczęściej dochodzi w uberze. Trzeba wiedzieć, że wszystkie przejazdy taksówką obejmuje ubezpieczenie OC. Taksówkarz znajduje się w rejestrze firmy, dodatkowo dane kierowcy oraz jego samochodu zostają zapisane w systemie korporacji. W przypadku ubera sytuacja wygląda zupełnie inaczej, a mianowicie zamawiając samochód w aplikacji poznacie imię kierowcy, jego profil, ale też dane rejestracyjne. Dodatkowo możecie udostępnić trasę bliskiej osobie. Macie też możliwość ocenienia kierowcy ubera także za pomocą apki. Jakość i wygoda także mają znaczenie. Każdy samochód służący do przewożenia osób w apce uber musi być zarejestrowany na terenie Unii Europejskiej. Jego rok produkcji nie może być starszy niż 2003 r., natomiast w Warszawie samochód nie może być wyprodukowany wcześniej niż w 2005 r. Uber musi być pięciodrzwiowy, natomiast pojazdy przeznaczone na taksówki muszą mieć minimum dwa miejsca dla pasażerów, a także dwoje drzwi po każdej stronie. Ponadto taksówka musi być wyposażona w koguta, taksometr, a także kasę fiskalną.

Opinie o firmach – co lepiej wybrać?

Zarówno opinie o taxi, jak i o uberze bywają różne. Tak naprawdę wszystko zależy od tego, na jakiego kierowcę traficie. Zaletą aplikacji uber jest fakt, że możecie od razu wystawić kierowcy opinię. Dzięki temu także inne osoby mogą zostać ostrzeżone, np. przed niemiłym kierowcą. Natomiast w przypadku taksówki również możecie wystawiać opinie, jednak najczęściej w mediach społecznościowych albo Google. Jaka firma taxi sprawdzi się najlepiej? Wszystko zależy od miejsca, gdzie spędzacie wakacje. W dużych miastach na pewno macie większy wybór, jednak dla zwiedzających wygodniejsze jest zamawianie ubera. Najczęściej czas oczekiwania na ubera jest także krótszy.

Materiał promocyjny.