Odkryj wyjątkowy Toruń z Grapi Travel

Redakcja

14 lutego, 2024

Toruń znany jest z bogatej historii, gotyckiej architektury i aromatycznych pierników. To jedna z najciekawszych polskich miejscowości, którą co rok odwiedzają miliony turystów z całego świata. Co sprawia, że Toruń przyciąga tak wielu zwiedzających? Poznaj wyjątkowe atrakcje tego miasta i odkryj uroki Torunia z Grapi Travel!

Atrakcje turystyczne w Toruniu – co warto zobaczyć?

1. Stare Miasto

Jednym z najważniejszych punktów na mapie turystycznej Torunia jest Stare Miasto, które wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Malownicze, gotyckie budowle, wąskie uliczki i unikalna atmosfera sprawiają, że spacer po starówce wydaje się niczym podróż do przeszłości. Punktem obowiązkowym dla każdego turysty jest zobaczenie na żywo perły gotyckiej architektury, czyli Ratusza Staromiejskiego, a także Domu Mikołaja Kopernika, gdzie urodził się słynny astronom.

2. Piwnica Hanzy

Piwnica Hanzy to nietypowa atrakcja turystyczna znajdująca się w podziemiach Ratusza Staromiejskiego. Miejsce było niegdyś centrum handlu dla kupców należących do Hanzy, czyli potężnej ligi handlowej, która dominowała na terenach północnej Europy. Turyści mogą wziąć udział w interaktywnym spektaklu “Kupieckie opowieści Torunia”, wcielić się w średniowiecznych kupców, rywalizować w różnorodnych konkurencjach i zadecydować o tym, jak potoczą się wydarzenia.’

3. Żywe Muzeum Piernika

Najsłynniejszym toruńskim przysmakiem są pierniki, które doczekały się własnego muzeum. Wizyta w Żywym Muzeum Piernika to nie tylko okazja do poznania historii tego smakołyku i zdobycia wiedzy, jak wyrabia się tradycyjne ciasto piernikowe. Zwiedzający mogą wziąć udział w specjalnych pokazach organizowanych w muzeum, a także własnoręcznie stworzyć pierniki i udekorować je według własnego pomysłu.

Nieopodal muzeum znajduje się pomnik Mikołaja Kopernika z 1853 roku, wykonany przez artystę Christiana Friedricha Tiecka.

4. Centrum Sztuki Współczesnej

Miłośnicy nowoczesnej kultury i designu z pewnością docenią odwiedziny w Centrum Sztuki Współczesnej “Znaki Czasu” w Toruniu. W centrum można obejrzeć zarówno polskie, jak i zagraniczne dzieła sztuki współczesnej, organizowane są również wystawy czasowe.

5. Planetarium

Toruńskie Planetarium to jedna z najbardziej fascynujących atrakcji edukacyjnych w Polsce. Wewnątrz planetarium znajduje się nowoczesna kopuła, na której wyświetlane są realistyczne projekcje nieba, gwiazd i planet, a odwiedzający mogą wziąć udział w tych niesamowitych pokazach astronomicznych. Dzięki wykorzystaniu innowacyjnych technologii pokazy mają zarówno edukacyjny, jak i rozrywkowy charakter i będą niesamowitym doświadczeniem dla turystów w każdym wieku.

6. Kamienica pod Gwiazdą

Nazwa obiektu nie jest przypadkowa – fasada kamienicy ozdobiona jest charakterystyczną, złotą gwiazdą, która przyciąga wzrok przechodniów i symbolizuje bogactwo mieszkańców dawnego Torunia. Kamienica pod Gwiazdą zaliczana jest do najwyższej klasy zabytków tego miasta. Budynek ma żółty odcień, łączy w sobie styl gotycki oraz elementy pochodzące z czasów renesansu. Wewnątrz kamienicy można podziwiać orientalne eksponaty.

7. Ruiny Zamku Krzyżackiego

Zamek Krzyżacki w Toruniu jest jednym z najstarszych obiektów wzniesionych przez Krzyżaków na terenie Polski. Chociaż po średniowiecznym zamku pozostały głównie fundamenty i części murów, odwiedzający mogą łatwo wyobrazić sobie jego dawny rozmiar i splendor. Tablice informacyjne oraz makiety pomagają zrozumieć historię zamku, jego architekturę oraz rolę, jaką odgrywał w życiu miasta i regionu.

8. Ogród Zoobotaniczny

Ogród Zoobotaniczny oferuje gościom możliwość bliskiego kontaktu z dzikimi zwierzętami i egzotycznymi roślinami. Na terenie ogrodu rosną m.in. platany klonolistne, miłorzęby dwuklapowe, różaneczniki. Miłośnicy fauny mogą zobaczyć rzadkie gatunku zwierząt, takie jak kameleony jemeńskie, leniwce dwupalczaste, jadowite helodermy meksykańskie oraz taraje, czyli przedstawiciele rodziny kotowatych z Azji.

Poznaj Toruń z biurem wycieczkowym Grapi Travel

Osoby planujące wyprawę do Torunia mogą skorzystać z usług biura podróży Grapi Travel i zdecydować się na wycieczkę z przewodnikiem. Możliwe jest przygotowanie programu zwiedzania dopasowanego do oczekiwań turystów – zarówno dla osób dorosłych i seniorów, jak i dla dzieci.

Podsumowanie

Odkrywanie atrakcji turystycznych na terenie Torunia może być świetną lekcją historii i niezapomnianą rozrywką. Zwiedzanie miasta z przewodnikiem pozwoli poznać przeszłość i kulturę tego miejsca, możliwa jest nawet nauka pieczenia i dekorowania pierników. Urokliwa starówka, ruiny Zamku Krzyżackiego oraz Planetarium spodobają się turystom w każdym wieku.

Artykuł partnera.